Trenlerin sürekli çarptığı fillere yapay zeka yardımcı olacak!

Hindistan’da, fillerin göç yoluyla kesişen Madukkarai kasabası yakınlarındaki raylarda trenlerin çarpması sonucu ölen hayvanların sayısının artması üzerine yetkililer harekete geçti. Ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletindeki yetkililer, demir yolunda meydana gelen fil ölümlerinin önüne geçebilmek için yapay zeka tabanlı gözetleme sistemini kullanmaya başladı.

Orman muhafaza ekipleri, kasabanın iki demir yolu hattı boyunca yapay zeka teknolojisinden faydalanılan termal kameraları içeren 12 gözetleme kulesi kurdu. Yetkililer bu sayede, rayların yakınlarında fil tespit edildiğinde çarpışma meydana gelmesini engellemek için trenleri yavaşlatmak ve filleri uzaklaştırmak gibi önlemler aldı. Bu süreçte, 4 personelin demir yolu hattının yakınındaki kontrol odasından kameraları sürekli izlediği belirtildi.

TEKNOLOJI SAYESINDE 400 OLASI KAZA ÖNLENDI

Ekibin başındaki Ashish Rajput, BBC’nin haberine göre, kameraların demir yolu hatlarının yakınındaki insanları bile tespit edecek şekilde programlandığını söyledi. Rajput, uygulamanın yürürlüğe girmesinden itibaren demir yolu hatlarına yaklaşan 400 kadar filin raylardan uzaklaştırıldığını ve olası kazaların önlendiğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir